Sosyal Destek ve Stres

sosyal-destek-ve-stres-1536x1152

Bir bireyi psikolojik ve duygusal olarak destekleyebilen, sosyal çevresindeki aile üyelerini ve arkadaşlarını içeren ağa sosyal destek ağı denir. Yapılan araştırmalar, güçlü bir sosyal destek ağının kişi için stresle daha iyi başa çıkma deneyimi sağladığını söylemektedir.

Hiç stresli bir an geçirdiğiniz zaman aniden stresle yüzleşecek kadar cesur hissettiniz mi? Eğer cevabiniz “Evet.’’ ise muhtemelen birisi sizin omzunuza dokunup “Sen yapabilirsin!” gibi büyülü sözler söylemiş olabilir.

Günlük hayatımızda stres yüzünden hepimiz olumsuz yaşantılar deneyimleyebiliyoruz, bu nedenle güçlü bir sosyal destek ağına sahip olmak, kişiye birçok yarar sağlayabilmektedir. Bir sosyal destek ağının gerçekte ne olduğunu ve kendi destekleyici insanlar ağınızı nasıl geliştireceğinizi bilmek, stresinizle savaşırken yaşamınızda harikalar yaratabilir.

Temel olarak, bir sosyal destek ağı, stresli durumlarla karşılaştığınız zamanlarda size destek sağlayan bir aile, arkadaş ve akran ağıdır. Bu, akıl sağlığı uzmanı tarafından düzenlenen bir destek grubu gibi değil; daha çok düzenli olarak  kişinin günlük yaşamında mevcut olan ve önemli stres altında olmadığınız zamanlarda bile ilişki kurabileceğiniz sosyal destek gruplarınız olabilmektedir. 

Sosyal Destek Ağının Avantajları 

Sosyal destek ağınız olabildiğince güçlü olduğunda yaşayacağınız olumsuz stres deneyimlerinizi daha iyi yönetebilirsiniz. Sosyal destek ağınızın tanımlanmış her bir üyesiyle olan ilişkinizi güçlendirmek için daha çok çaba sarf etmeniz gerektiğine dair nedenlerden bazıları şunlardır:

Güvenlik Anlayışı 

Stresli durumunuz, stresin nasıl yönetileceği ve hatta tükenmişlik yaşarken ihtiyacınız olan desteklenme ve dinlenilme hissi için kendinizi iletişime açın.  Böylelikle iletişimin asıl amacı dinlemek, anlamak ve paylaşmak olduğunu hatırlarsak: stres sizi tüketiyor gibi göründüğünde bile  sizi dinleyecek ve güvende olduğunuzu hissettirecek kişiler yanınızda olacaktır.

Güç Kaynağı 

Çok fazla stres yüzünden pes etmek istediğinizde, sosyal destek ağınız stresli durumla başa çıkabilme becerilerinizi hatırlatmak için orada olacaktır. Kendi başınıza üstesinden gelemediğiniz problemleri çözmede kişisel olarak size yardımcı olabilirler.

Aidiyet Duygusu 

Stresli anlarda, kendinizi yalnız hissedebilirsiniz ve size yardım edecek kimsenin olmadığını düşünürsünüz. Bir arkadaşınızı veya aile üyelerinden birisini aramak ve hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz hakkında konuşmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve sizi her zaman rahatlatacak ve destekleyecek birilerinin olduğunu hatırlatacaktır.