Zarar Verme Veya Hata Yapma Obsesyonları

Zarar Verme Veya Hata Yapma Obsesyonları

Zarar verme Obsesyonları

Hangi durumlar sürekli size, bir hata yaptığınız bir şeyi tamamlamadığınız, ya da yeterince dikkatli olmadığınız için gerı dönme ve kontrol etme isteği uyandırıyor? Evden ayrılırken? Gece yatmadan once? Ütü, fırın gibi elektrikli aletleri kullanırken? Bu obsesyona sahip kişiler muhtemelen zarar görmekten, bir zarara yol acmaktan dolayı sorumlu olmaktan ya da birinin zarar gormesine engel olmak konusunda başarısız olmaktan korkarlar. Örneğin fırını kontrol etmezseniz, evinizin ve ailenizin tum değerli hatıraların yanip kül olması sizin suçunuz olacak.

Zarar verme veya hata yapma obsesyonlarına sahip bireyler yaygın olarak aşağıdaki konularda yoğun kaygı ve endişe duymaktadır;

  • Başkalarına zarar verecek hatalar yapmak
  • Kendi dikkatsizliğinden dolayı bir başkasına zarar vermek
  • Felaketlerden sorumlu olmak ( yangın, hırsızlık ya da başka bir facia)
  • Kotu ya da korkunç bir şeyin olmasını engellemek için yetersince şey yapmama

Bu bireyler yukarıda listelenen kazalara, hatalara, zarara ya da olumsuz sonuçlara yol açabilecek belli faaliyetlerden ya da diğer olumsuz koşullara karşı kaçınma davranışı sergilerler. Kaçınabileceğiniz durumlar arasında, ev ya da is yerinin kapisini kilitlemekten sorumlu olmak ya da kişiye özel materyallerin korunası gibi sorumluluklar olabilir. Ayrıca bu kaçınma davranışlarının gizli biçimleri de mevcuttur. Örneğin dikkatin dağılması ve ciddi hatalar yapma korkusu nedeniyle önemli evrak isleriyle uğraşırken müzik dinlememek de kaçınma davranışının gizli bir biçimidir.

Örnek durum

Olası felaketler hakkındaki endişe ve belirsizlik hissini azaltmak için kontrol etme ve güvence arama ritüellerini geliştiren bir kişi düşünelim. Bu kişi ne zaman araba kullanarak yola çıksa karşıdan karşıya gecen bir yayanın veya yoldaki herhangi bir arabanın yanından geçtiğinden bir kazaya neden olmuş olabileceğine dair düşünceler oluşturmakta. Örneğin “ ya farkında olmadan yoldaki bir arabaya/yayalardan birine çarptıysam” gibi düşünceler kişinin zihninde oluşmakta. Bu kişi birisine ya da bir şeye çarpmadığından emin olmak için geçtiği yollara dönerek kontrol etme davranışı sergilemeye başlıyor. Bir kaç kez kontrol ettikten sonra bile , şüpheleri devam etmekte zihni bunun mantıksız olduğunu bilmekte fakat kendini kontrol edememektedir. Kendine güvence vermek için denetimleri devam etmekte bazen de korkularını gidermek için bazen aşırı dua etme davranışları sergilemektedir.