Yeme Bozukluğu ve Stres

yeme-bozuklugu-ve-stres-1536x726

Günlük yaşamda iş aile ve sosyal çevremizde sıklıkla stres ile karşı karşıya kaldığımız durumlar olur. Bunalmış ve kontrolden çıkmıs hissetiğimiz zaman, doğal olarak bu olumsuz duygu durumları ile baş etme strajileri bulmaya çalışırız. Bazıları için aşırı yeme ve kalori kısıtlama davranışları stres ile basa çıkma yöntemlerinden birkaçı olabilmektedır.

Yeme bozukluğu olan bireylerde ise olumsuz beden imajı ve gıda arasinda var olan  sağlıksız bir ilişki strese neden olabilmekte ve aynı zamanda tersi de karşımıza çıkabilmektedir. Bunu bir kısır döngü olarak da düşünebiliriz. Stresden kaynaklı duygu durumunda kötüleşme, başa çıkma mekanizması olarak kullanılan düzensiz yeme davranışlarını tetikleyebilir. Örneğin öfke üzüntü veya sıkıntı dahil olmak üzere yeme bozukluğu olan birinin stresden kaynaklı duygularla başa çıkmak için yiyecek kullanması yaygındır. Bu kısır döngüde stresli olduğunda çok yemek yeme, aşırı yeme davranışından sonra kendini daha fazla strese sokan kilo alımı konusunda kendini kötü hissetme ve endişe durumunun ortaya çıkması görülür.

Kısacası istenilmeyen davranış ile yeme bozukluğuna ait oluşan olumsuz düşünceler stres seviyesini yükseltir ve kısır döngü oluşumu devam eder.

Bunların yanında yeme bozuklukları sadece vücuda fiziksel stres vermekle kalmaz. Yiyecek ve kilo hakkında sürekli endişe duyulması kaygı verici olur ve stres seviyelerini yükselten düşük özgüven duygusuna yol açabilir.

Stres ile başa çıkma becerileri veya problem çözme bizlere bu konuda yardımcı olabilmektedir. Stresorlerimizı bir tehdit gibi algılamak yerine meydan okuma olarak görme ve yaşanılan durumlara cevap verme şeklimizi değiştirme yaşadığımız stresin düzeyini azaltabilmektedir.