Yeme Bozukluğu Ve Beden Dismorfik Bozukluğu

yeme-bozuklugu-ve-beden-dismorfik-bozuklugu-1536x1024 (1)

Yeme bozukluğu olarak bilinen anoreksiya ya da bulimia nervozaya tanısına sahip kişiler, vücut şekilleri veya ağırlıklarıyla ilgili olarak sürekli endişe halindedirler. Bununla birlikte birçok insanın da mücadele ettiği başka bir beden imajı sorunu daha vardır; Beden dismorfik bozukluğu. İnsanların dış görünüşe ve algılanan kusurlara aşırı derecede endişelenmelerine neden olan bu bozukluk yeme bozukluğu olan kişilerde de sıklıkla görülebilmektedir.

Yeme Bozuklukları İlişkisi

Yapılan araştırmalar, vücut dismorfik bozukluğu olan kişilerin yüzde 12’sinin de anoreksiya nervoza veya bulimya nervozada tanısına sahip olduğunu belirtmiştir.

Anoreksiya ya da bulimia nervoza gibi yeme bozuklukları olan kişiler ve vücut dismorfik bozukluğu olanlar, vücut şekilleri, ağırlıkları veya dış görünüşleri ile aşırı derecede ilgilenebilirler. Bu kişiler bel, kalça veya uyluk gibi benzer vücut bölgelerine sabit olarak meşgul olurlar. Ayrıca vücut kontrolü için sık sık tartı veya aynaya bakma, aşırı egzersiz gibi benzer semptomlar da yaşayabilirler.

Beden dismorfik bozukluğu olan ve sadece belirli vücut kısımlarına (burunlarının şekli gibi) odaklanan insanlar var. Bu nedenle, beden dismorfik bozukluğu olan herkesin yeme bozukluğu olmadığını unutmamak önemlidir.

Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri

Beden dismorfik bozukluğundan muzdarip insanlar, görünümlerinde bir veya daha fazla algılanan kusurla meşgul veya takıntılıdır. Bu meşgul olma veya takıntı tipik olarak bir veya daha fazla vücut bölgesine veya cilt, saç veya burun gibi özelliklere odaklanır.

DSM V’e göre beden dismorfik bozukluğu tanı kriterleri aşağıda listelenmiştir;

Bir veya daha fazla algılanan kusur ile meşgul olma, görünümde başkalarına fark edilmeyen ve gerçekten deforme olmayan kusurlardır.
Kişi bu bozukluğun gidişi sırasında dış görünümüyle ilgili kaygılarından ötürü yinelemeli davranışlarda (aynaya bakıp durma) ya da zihinsel eylemlerde (dış görünümünü başkaları ile karşılaştırma) bulunur . Bu düşünsel uğraşlar, klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal işle ilgili alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında işlevsellikte düşmeye neden olur.
Dış görünümle ilgili bu düşünsel uğraşlar, bir yeme bozukluğu tanısını karşılayan belirtileri olan bir kişide, vücut yağı ya da ağırlığı ile ilgili kaygılarla daha iyi açıklanamaz.

Tedavi

Vücut dismorfik bozukluğu olan birçok kişinin algılanan kusurlarını “düzeltmek” için plastik cerrahi gibi seçeneklere başvurduğu görülmüştür ancak bu duruma dikkat etmek oldukça önemlidir. Kişilerin böyle bir kısır döngüde olmaları tedavilerinde yararlı olduğuna dair hiç bir kanıt yoktur ve bu durum rahatsızlıklarını daha da kötüleştirebilir.

Kişide hem vücut dismorfik bozukluğu hem de yeme bozukluğu tanısı mevcut ise bu durum tedaviyi zorlaştırabilir. Araştırmalar bilişsel davranışçı terapinin yeme bozukluklarının tedavisinde kullanılmasını desteklerken, beden dismorfik bozukluğu da bu terapi modeli ile başaralı bir şekilde tedavi edilmektedir. Her iki sorundan da müzdaripseniz, terapistinizin her ikisini de bildiğinden ve sizin için özelleştirilmiş bir tedavi planı oluşturabildiğinizden emin olmanız gerekmektedir.