Takıntılı düşüncelerinize gereğinden fazla yüklenilen anlamlar

Takıntılı düşüncelerinize gereğinden fazla yüklenilen anlamlar

Takıntılı düşüncelerinize gereğinde fazla yüklenilen anlamlar

Zorlayıcı takıntılar bir kişinin iğrenç ya da nahoş buldukları temalar ve eylemler hakkındadır. Genellikle kişinin de takıntılarını tanımlama ve onlara tepkileri de bu şekilde devam eder; ‘’Bu iğrenç bir şey’’ ya da ‘’ bu takıntıdan nefret ediyorum’’. Aslında burada kişinin ihtiyacı olan şey söz konusu düşünceye tepkisinin bu kadar şiddetli olmasının nedenini saptamak ve düşünceden neden nefret ettiğini anlamaktır.

Burada sunu sorabiliriz herkesin zorlayıcı düşünceleri vardır fakat neden onlar herkes için rahatsız değildir ? Çünkü sağlıklı bireyler bu düşünceler için hiç bir kişisel anlam ifade etmediğini düşünmektedir. Sizlerde yorumlarınızı aşağıda verilen alıştırma ile gözlemleyebilirsiniz.

Aşağıdaki gibi çizelge çizerek gelecek hafta takıntılarınız için yorumlarınızı gözlemlemeye başlayabilirsiniz.

Tarih

Takıntı

Duygular

Zorlantı/Nötrleştirme

28 Ocak Sabah

Korku=80

Utanc=90

28 Ocak öğleden sonra

28 Ocak akşam

Herhangi bir takıntı oluştuğunda, tarih ve takıntınızın ne olduğunu kaydedin. Duygular sütununa takıntı geldiği zaman hissettiğiniz tüm duygularınızı yazın. Bu duyguların ne derecede olduğunu ölçünü. Bu derecelendirmeyi en kolay şu şekilde yapabilirsiniz: 0’dan 100’e kadar olan ve 0’in duygu olmamasına, 50’nin orta düzey duygu yoğunluğu ve 100’un bugüne kadar yaşadığınız en yoğun duyguya eşit olduğunu varsayın.

Ardından, takıntı oluştuğunda onunla ilgili tüm düşüncelerinizi kaydedin. Burada önemli olan durumun gerçekleştiği andan mümkün olduğu kadar kısa bir süre sonra formu doldurmanız gerektiğidir.

Buna ek olarak zorlantı ve nötrleştirme bölümünde yazdığınız yorumların duygularınızın açıklaması olduğun özen gösterin. Örneğin duygu olarak korku yazdığınızı düşünelim.. Dördüncü sütundaki değerlendirme niye öyle hissettiğinizi açıklamalıdır. Böylelikle “ Aman tanrım, ya kontrolümü kaybedip o şekilde davranırsam ! ‘’ neden korkutuğunuzu açıklayan bir değerlendirme olmuştur.

Asagida takintilarinizin otomatik yorumunu tanimlamaya yardimci olabilecek rehber sorular sirasiyla listelenmistir;

Bu takinti benim kisiligimle ilgili ne soyluyor?

Eger bu takintiyla ilgili herhangi bir sey yapmazsam nasil bir insan olurum ?

Takintinin tekrar tekrar gelmeyi surdurmesi ne anlama geliyor?

Eger bu takintiyla ilgili hicbir sey yapmazsam ne olabilir?

Bu 7 günün sonunda, takıntılarınıza verdiğiniz tepkiler size daha farklı gelmeye başlamalı. Takıntılarınızın birçok duyguya nasıl neden olduğunu ve tepki olarak niçin o şekilde davrandığınıza dair iyi bir anlayışınız olmalıdır. Sizin yorumladığınız şekliyle takıntınızın anlamı duygusal tepkinizi ve o tepkiyi kontrol etmek için kullandığınız başetme stratejilerini açıklar. Bu alıştırmadan sonra, yorumlarınızın, mantıklı sonuçlarını düşünmeden yapılan çıkarımlar olduğunu da fark edebilirsiniz.

Kaynakça

Purdon, C., & Clark, D. A., (2015). Takıntılarla Başa Çıkma, PsikonetYayınları, 5.Baskı, İstanbul