Sosyal Ortamda veya Performans Sırasında Oluşan Panik Atak

sosyal-ortamda-veya-performans-sirasinda-olusan-panik-atak

Her ne kadar panik atak genellikle panik bozukluğu ile ilişkili olarak düşünülse de,  sosyal anksiyete bozukluğu olanlar için de zaman zaman görülen bir sorun olabilmektedir. Aradaki fark, paniğin belirli bir sosyal durum ya da performans durumu tarafından tetiklenmesidir. Örneğin, sosyal kaygısı olay birey, sosyal çevre ile etkileşime girdiğinde ya da performans gerektirecek durumlarda panik atak deneyimleyebilmektedir. Buna ek olarak bu kişiler etkinliğin öncesinde günler ve haftalar boyunca, performansla ilgili beklenti kaygısı da yaşayabilmektedir. 

Sosyal kaygı problemi ve panik atak yasayan kişiler konuşmak gereken sosyal ortamlarda ya da izleyici önünde bulunduğu süre zarfında, kontrolü kaybetmeye başlamış gibi hissedebilmektedir. Panik atakta sık görülen belirtiler; kalp atışında hızlanma, ellerde titreme, ağız kuruması ve bulantı ortaya çıkar.

Panik Semptomlarını Anlamak

Panik semptomlarınızı kontrol altına almak için önemli olan bunların altında yatan fizyolojik reaksiyonu anlamaktır. Olay zincirindeki ilk tetikleyici, beyninizde aktive olan nörotransmiterler olarak bilinen kimyasal habercilerdir. Kişi böyle bir durum ile karşı karşıya geldiğinde nörotransmiterler  vücuttaki süreçleri etkileyen farklı beyin yapılarına sinyaller gönderir. Konuşmanızı yaparken yaşadığınız “savaş ya da kaç” yanıtından sorumlu olan, sempatik sinir sisteminin bir aktivasyonu vardır. Bu durumda salınan adrenalin, sempatik sinir sistemini harekete geçirir. Adrenalin kan dolaşımınıza katılır ve bu, artan kalp atış hızı, nefes darlığı, terleme ve baş dönmesi gibi bir dizi bedensel değişim ile birlikte panik hissine neden olur. Vücudunuzdaki bu tepkimenin evrimsel amacı, sizi fiziksel bir tehditle başa çıkmak için harekete geçirmektir. Vücut, kan akışını hayati organlara yönlendirerek ve sindiriminizi yavaşlatarak sizi koşmaya, savaşmaya veya kaçmaya hazırlamaktadır. Ancak buradaki sorun, fiziksel bir tehdidin var olmaması ve bununla birlikte bedende oluşan fazla enerjinin sizin yararınıza değil, zararınıza çalışmasıdır. Parasempatik sinir sisteminiz adrenalin emildiğinde vücudunuzu dinlenme durumuna döndürür. Bu nedenle paniğe tepkiniz, kısmen de olsa durumun ne kadar süreceğini belirleyebilir. Sonuç olarak, duygularınızı kontrol etmek zor olsa da, panik atakta en iyi tepki, korku ya da endişe gibi duygularınızın gelip gitmesine izin vermektir.