Sık Sorulan Sorular

Görüntülemek istediğiniz sorunun üzerine tıklayın

Seans süreleri ne kadardır?

Seans süreleri ne kadardır?

Seans sürelerimiz 50 dakikadır.

Çocuğumu pedagoga götürmek istiyorum, pedagogunuz var mıdır?

Çocuğumu pedagoga götürmek istiyorum, pedagogunuz var mıdır?

Bu kavram günümüzde ne yazık ki yanlış kullanılmaktadır, çocuk psikoloğu ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Pedagog kelime anlamı ile çocuklara eğitim veren kişidir. Ancak Türkiye’de pedagoji bölümü 1982’de yürürlüğe giren kanun ile kapatılmıştır. Dolayısıyla ülkemizde uzun zamandır yeni uzman pedagog yetişmemektedir. Çocuklara terapi veya psikolojik danışmanlık yapan kişiler çocuk alanında uzmanlaşmış, klinik psikologlardır.

Psikologlar ilaç yazabilir mi?

Psikologlar ilaç yazabilir mi?

İlaç tedavisi sadece tıp fakültesini bitirmiş doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Kurumumuz bünyesindeki psikologlar ilaç yazmamaktadır. Ancak, kurumumuzda danışanların en yüksek yararı almaları amaçlanarak bazı durumlarda (uzmanlık alanları danışanın sorununa uygun olmadığında, farklı bir uzmanlık alanından destek alınması gerekli görüldüğünde, terapi desteğinden önce psikofarmakolojik desteğin alınması elzem görüldüğünde vb.) farklı uzmanlara ya da merkezlere yönlendirmeler yapılmaktadır.

Tek seanslık gelmek istiyorum. Ne kadar işe yarar?

Tek seanslık gelmek istiyorum. Ne kadar işe yarar?

Psikoterapi tek seansta fayda sağlayan bir süreç değildir. İlk birkaç seansta amaç kişiyi tanımak, sorunlarını ve kaynaklarını çözümlemek, birlikte terapinin gidişatına yönelik bir yol haritası belirlemektir. Psikolog, belirli sorunlara ‘yol gösteren’ veya ‘akıl veren’ kişi değil, bireylerin kendilerini ve sorunlarını keşif dönemlerinde onlara destek sağlayan kişidir. Bu nedenle tek seansta çözüm beklemek doğru değildir.

Kaç seans gelmem gerekiyor?

Kaç seans gelmem gerekiyor?

Süreç, size ve uzmanın terapi yöntemine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Her bireyin sorunu, bununla başa çıkma yöntemi ve kaynakları özeldir, bu nedenle çözüm süreci de farklı ilerlemektedir. Bu nedenle size daha sizi tanımadan belirli bir seansta kesin çözüm vaat eden kişilere gitmemeniz gerekmektedir. İlk görüşme sonunda uzmanımız ile süreç hakkında konuşarak bir fikir edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Seans aralığım ne kadar olmalı?

Seans aralığım ne kadar olmalı?

Standart seans aralığı haftada birdir. Ancak kullanılan yönteme bağlı olarak bu durum değişkenlik gösterebilir. Bu konuyu ilk seans sonunda psikoloğunuz ile birlikte terapi sürecini aksatmayacak ve sizi de ekonomik açıdan sıkıntıya sokmayacak bir şekilde belirlemeniz gerekebilir. Seansların ilerlemesini takriben gelişiminize bağlı olarak seans aralıkları terapistiniz ile birlikte alacağınız karar doğrultusunda değişebilir.

Benim için uygun psikoloğa nasıl karar verebilirim?

Benim için uygun psikoloğa nasıl karar verebilirim?

Öncelikle terapiye gideceğiniz kişinin mutlaka ‘psikoloji’ bölümü mezunu, uzmanlığını tamamlamış biri olması gerekmektedir. Alanında gerekli eğitimleri almış ve sizin gelme sebebiniz olan konu ile ilgileniyor olan birini seçmeniz önerilir.

Burada paylaştıklarımın gizli kalacağına nasıl güvenebilirim?

Burada paylaştıklarımın gizli kalacağına nasıl güvenebilirim?

Psikologlar etik kurallar gereğince danışanlarına ilişkin özel bilgileri korumak sorumluluğu taşırlar. Dolayısıyla seanslar esnasında ve danışma sürecinde paylaşacağınız tüm bilgiler gizlidir. Belli bir güven ortamında edinilen bilgiler ancak uzmanın kendisi ve/veya toplum için bir tehlike arz ettiğinde, gerekli önlemler alındıktan sonra ve danışanların bilgisi dahilinde ilgili kişilere aktarılır. Bunun dışında gizliliğin ihlali asla söz konusu değildir.

Seanslar ne zaman sona erecek?

Seanslar ne zaman sona erecek?

Terapi, psikolog ve danışan ile birlikte yürütülen bir süreçtir. Gelişime, değişime ve ilerlemeye karar verecek olan da bu iki tarafın ortak paydasıdır. Bu sorunun net bir cevabı olmadığı gibi, hazır olduğunuzda terapistiniz ile konuşarak bitiş süresine karar vermeniz gerekmektedir.