Patolojik Yalan Hastalığı – Mitomani

patolojik yalan hastalığı

Bütün yalanlar aynı sebeplerle söylenmez. Kişinin yalan söylemesinde altta yatan birden çok sebep vardır. Peki beyaz yalan söyleyen kişilerden patolojik yalan söyleyenleri nasıl ayırt edebiliriz? Patolojik yalancılık hastalığı, kronik, kontrol edilemeyen, kompulsif bir yalan söyleme ihtiyacı ile tanımlanır.

Özellikleri: 

Yalan Söyleme Sıklığı: Ortada belirli bir neden veya kazanç olmasa dahi neredeyse sürekli ve devamlı halde yalan söylerler. İlla büyük şeylerle ilgili yalan söylemeleri gerekmez, onlar neredeyse her konuda yalan söylerler.
Altta Yatan Motivasyon: Bu kişilerin yalan söylemesi genellikle dıştan bir sebebe dayanmaz, motivasyonları içseldir. Eğer dışsal sebepler varsa da bunlar içsel sebeplerden daha geride gelir. Örneğin bir kişi para için, güç için, kişisel bir çıkar için yalan söyleyebilir. Ancak patolojik yalancıların bu motivasyonlarla işi olmaz. Onlar genellikle kendi benlik saygılarını arttırmak, suçluluk duygusundan kurtulmak veya belirli bir fantezilerini gerçekleştirmek için yalan söylerler.
İkna Edicilik: Anlattıkları hikayeler genellikle dramatik, karmaşık ve detaylıdır. Onlar iyi hikaye anlatıcılardır. Öykülerini inandırıcı hale getirmekte başarılıdırlar.
Kendini Acındırma:  Kendilerini öykülerinde kurban olarak göstermeye bayılırlar. Bu şekilde diğerlerinden sempati, kabullenme elde etmeyi umarlar. Kendilerini sahip olmadıkları ciddi bir hastalığa sahip olarak gösterebilirler. Veya çocukluk dönemlerinde yaşanmış taciz gibi hikayeler uydururlar.
Reddetme & Minimize Etme: Hikayeleri sorgulandığında bu kişiler inanılmaz savunmacı ve saldırgan davranabilirler. Bu durumlarda yalan söylediklerini reddederler, daha fazla yalan söyleyerek önceki yalanı kapatmaya çalışırlar. Eğer yalanları ortaya çıkarsa da bunun büyük bir şey olmadığını söylerler, etkilerini küçümserler. Genellikle tavırları ‘Ne var bunda?’ dır.
Pişmanlık veya Utanç Duymama: Bu kişiler yalan söyledikten sonra pişmanlık duymazlar. Yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu düşünmezler. Ve hatta sonuçları hakkında da endişe duymazlar. Onlar, sadece basitçe yalan söyler ve her şey normalmiş gibi yaşamlarına devam ederler, yalan onlar için hayatlarının bir parçasıdır.
Kişilik Özelliği: Kendi yalanlarına inanmaları birçoğunun en belirgin özelliğidir. Bu da onların yalan söylerken daha inandırıcı olmalarını sağlamaktadır. Dürüstlüğe önem vermezler. Diğerlerinin güveni onlar için çok önem ifade etmez.
Beyin Yapıları: Patolojik yalancılarda beynin prefrontal korteks denen bölgesinde beyaz madde, gri maddeden daha fazla yer kaplamaktadır. Bu beyin yapısının özelliği ise kişinin ahlaki sorumluluklarından uzaklaşmasını ve davranışları için suçluluk duymamasını sağlamasıdır. Beyinde var olan beyaz madde fazlalığı bu kişilerin yalan söylemesi, manipüle etmesi ve diğerlerini sürekli olarak kandırmasını açıklayan bir neden olabilir.

Site:

-Jim Carrey film sahnesiyle başlatırız. Liar Liar, 1997.

– Atma Ziya