Panik Atak İle İlgili Bilinen Mitler

panikatak ile ilgili bilinen mitler (2)

Panik ataklar tipik olarak kişinin deneyimlediği bir korku ya da endişe duygusuyla başlar. Ne yazık ki, günlük hayatta panik ataklarla ilgili birçok yanılgı mevcuttur. Bir panik atak sırasında, kişi aşağıdaki semptomların 4 veya daha fazlasını yaşayabilir: 

  • Hızlandırılmış kalp atış hızı veya kalp çarpıntısı
  • Boğulma hissi
  • Göğüs ağrısı
  • Ellerde titreme
  • Nefes darlığı
  • Mide bulantısı veya karın ağrısı
  • Kontrolünü kaybetme korkusu
  • Aşırı terleme veya sıcak basması
  • Uyuşma veya karıncalanma hissi
  • Ölüm korkusu 

Panik atak strese ve endişeye aşırı tepki veriyor.

Birilerinin “Ah, çok endişelendim, panik atak geçirdim,” veya “Panik atak geçirdim. çünkü çok gergindim. ” gibi söylemler duymuş olmanız çok muhtemeldir. Bu tür ifadeler panik atak  kavramının anlamını baltalamaktadır. Şunu bilmek gerekir ki yaşam stresleri veya yaşanılan olay ya da durum nedeniyle beklenen endişe veya gerginlik, panik atak geçirmeyle aynı değildir.

Panik atak sadece panik bozukluğunun bir belirtisidir.

Panik atak panik bozukluğunun ana belirtisi olsa da, bu ataklar diğer akıl sağlığı veya tıbbi rahatsızlıklar ile birlikte de ortaya çıkabilmektedir. Panik ataklar aynı zamanda genelleşmiş anksiyete bozukluğu, spesifik fobiler, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), agorafobi, yeme bozuklukları, sosyal anksiyete bozukluğu, depresyon ve bipolar bozukluk gibi zihinsel sağlık bozuklukları ile de ilişkilendirilmiştir.

Panik ataklar ancak  uyanık olduğunda ortaya çıkabilir.

Panik ataklar genellikle uyanıklık halinde daha sık görülür, ancak kişi uykuda iken de panik atak yaşayabilmektedir. Gece deneyimlenin panik ataklar semptomları bir kişiyi uykusundan uyandırabilir ve Bu kişinin uykuya dalması oldukça zor olabilir, Gece panik ataklarına sıklıkla korku duyguları ile birlikte kişinin kendinden ve çevresinden bir kopukluk hissi yaşamasana neden olur..

Panik atak seni delirtebilir.

Panik atak sırasında, kişi tamamen kontrolünü kaybedeceğine inanır ve bu durumdan oldukça korkar. Hatta bu durumu yasayan birçok kişi zihinlerini tamamen kaybedecekleri ve delireceklerinden endişe duymaktadırlar.  Bununla birlikte kişilerde sık sık utanma hissi de vardır.. Gerçek şu ki, panik ataklar büyük olasılıkla altta yatan bir zihinsel sağlık durumundan kaynaklansa da, bir kişinin “çıldırmak üzere” olduğunun bir göstergesi değildir. Aslında, panik atakları genellikle kademeli olarak azalmadan 10 dakika içinde en yüksek noktaya ulaşır ve ardından sönme gerçekleşir.

Panik ataktan ölebilirsin.

Hızlanan kalp atış hızı, göğüs ağrısı, aşırı terleme ve nefes darlığı gibi semptomların tümü, hemen yardım gerektiren korkutucu bir sıkıntı olarak algılanabilir. Bu nedenle kişi ilk panik atağı deneyiminden sonra mutlaka  acil servisin yolunu tutacaktır. Panik atakların diğer tıbbi durumları taklit eden semptomları olabilir, ancak hayatı tehdit edici olduğu düşünülmemektedir.

Panik ataklardan kaçınılabilir.

Birçok insan, panik atak semptomlarını tetikleyen uyaranlardan kaçınarak panik atağı önleyebileceği inancına sahiptir. Örneğin, uçak fobisi olan bir kişinin uçağa bindiğinde  yasadığı korkpanik atak semptomlarına yol açıyorsa, o zaman o kişinin uçmaması gerekmektedir. Ancak, bilinenin aksine nesnelerden veya durumlardan kaçınmak, yalnızca kişinin endişesini ve korkusunu arttırmakta fayda sağlar.

Bununla birlikte, panik bozukluğu tanısı almış kişiler, çevresel bir neden olmadan beklenmedik bir şekilde meydana gelen panik atak deneyimleyebilmektedirBu nedenle kişinin Saldırı olarak tanımladığı olay veya durum herhangi bir zamanda gerçekleşebileceğinden, kaçma veya kaçınma davranışı gösterme şansı olmamaktadır.

Panik ataklarınızı azaltmak için yapabileceğiniz çok az şey vardır.

Korkularınızla yüzleşmek ve panik ataklarınızı yönetmeyi öğrenmek, profesyonel yardımla en iyi şekilde gerçekleştirilebilir. İlk önce ataklarınıza neden olan ruhsal sağlığı veya tıbbi durumu belirlemek için profesyonellere başvurmayı deneyin.