Online Terapi-Online Psikolog Tavsiye: Nelere Dikkat Etmeliyim?

Online Terapi-Online Psikolog

Online Terapi-Online Psikolog hizmeti her ne kadar psikoloji alanı için yeni olmasa da Covid 19 pandemi süreciyle birlikte kullanım alanının genişlediğini söyleyebiliriz.

Bugüne kadar bu hizmetten yararlanan kişiler genellikle yurtdışında yaşayan, çok yoğun çalıştığı için zaman kısıtlaması olan ya da herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle seyahat engeli olan kişiler olmaktaydı. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte bu hizmet giderek yaygınlaşmaya başladı. Artık fiziksel olarak herhangi bir kişiyle aynı ortamda bulunmanın yarattığı risk, insanların geçmişte pek yanaşmadıkları online hizmetlere sıcak bakmasını sağladı.

Online Terapi-Online Psikolog Nedir?

Online Terapi-Online Psikolog, psikolojik danışmanlık ve terapi desteğinin internet üzerinden web tabanlı platformlar aracılığıyla sunulduğu terapi çeşididir. Terapist ve danışanının aynı fiziksel ortamda bulunmadan gerçekleştirdikleri danışmanlık süreci ve hizmetidir. Günümüzde birçok insan Online Terapi-Online Psikolog hizmeti ve oldukça memnun kalmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

  • Danışanın ulaşım imkansızlığı ortadan kalkar.
  • Danışan zaman anlamında kazançlıdır.
  • Danışana daha fazla gün ve saat opsiyonu sunulur.
  • Danışan terapi için birden fazla ortama sahiptir.
  • Danışan kendini güvenliği hissettiği ortamda seans alabilir.

Hangi platformlar kullanılır?

Her terapistin ve kurumun kullandığı platform farklı olmaktadır (Facetime, Whatsapp, Zoom, Microsoft Teams, Skype vb.). Burada önemli olan kısım, kullanılan platforma danışanın da rahatlıkla ulaşabiliyor olmasıdır. Ayrıca terapideki gizlilik ilkesini riske atmayan, danışan ve terapistin ortak kararı ile belirlenen güvenli internet platformları üzerinden görüşmenin gerçekleştirilmesi önemlidir. Süreçte her iki tarafın da izinsiz ses ya da görüntü kaydı almaması adına başlangıçta etik ilkeler net bir biçimde belirtilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Pandemi süreci nedeniyle danışanlarıyla yüz yüze gelemeyen birçok psikolog Online Terapi-Online Psikolog hizmeti vermeye başladı. Pandemi dönemine kadar halihazırda herhangi bir merkezde ya da bağımsız olarak terapi yapan psikologların yanı sıra ne yazık ki henüz alanında yetkin olmayan birçok psikolog da sosyal medya platformları üzerinden reklam vererek bu hizmeti verdiklerini duyurmaya başladılar. Bu durum terapi hizmetinin kalitesini ciddi bir biçimde etkileyecek bir nitelik taşımaktadır. Terapiden verimi ve faydayı sağlayamamanın ötesinde bu süreçte danışanın ‘zarar görme’ riski doğmaktadır.

Bu nedenle;

  • Seçtiğiniz psikoloğun psikoloji lisans programından mezun olduğundan emin olun.
  • Uzmanlık alanını ve sizin başvuru konunuzla ilgili çalışıp çalışmadığını öğrenin.
  • Eğitim bilgilerinin yer aldığı tanıtıcı özgeçmişini inceleyin. Eğitimi ile ilgili bilgilere hiçbir ortamdan ulaşamadığınız ancak kendisini psikolog olarak tanıtan kişilere karşı biraz mesafeli olun.

Doğru bir terapist seçimi yapabilmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.