Kaygıyla Baş Etmek: Gevşeme Egzersizi

Kaygıyla Baş Etmek: Gevşeme Egzersizi

Gevşeme egzersizi, kaygıyla baş etme sürecinde bedene odaklanmak ve bedende kaygı ile tetiklenen uyarımı azaltmak için oldukça önemlidir. Kaygı ve stres esnasında bedendeki kaslar otomatik olarak gerilir. Bedenin tekrar güvende hissedebilmesi için bu kasların eski rahat pozisyonuna dönmesi gerekir. Aşamalı kas gevşetme, belirli kas gruplarının belirli bir süre boyunca gerilmesi ve ardından rahatlatılmasına dayalı bir egzersizdir. Stresli ve kaygılıyken kaslarda oluşan gerilimin azaltılması ve bedenin rahatlatılmasına yarar. Egzersizi düzenli bir rutin halinde uygulamak bedeninizin gerilimi keşfetmesini ve gevşemeyi öğrenmesini sağlar. Gevşemeyi öğrenen beden, stres ve kaygı anlarıyla daha iyi baş eder.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu egzersizi uygularken dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Eğer yaralı veya ağrıyan bölgeleriniz varsa o bölgeleri es geçin. Kaslarınızın zorlandığını hissettiğinizde durun.

Her kasıp gevşetmeden sonra oradaki rahatlama hissine odaklanın. Tüm dikkatinizi ‘sadece’ o kas grubundaki rahatlamaya verin.

Kasları 5 saniye boyunca gerin ve 5 saniye boyunca serbest bırakın.

Arkanızı yaslayarak oturun veya rahat bir pozisyonda uzanın.

Gözlerinizi kapatın.

Nefes egzersiziyle başlayın. Nefes egzersiziyle ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz. Nefesinizi her verişinizde gerginlik hissinin bedeninizi terk ettiğini duyumsayın.

Uygulama

Uygulamaya ayak parmaklarından başlayarak bedeninizde yukarı doğru ilerleyen bir hat üzerinden devam edin. Her bir kas grubunu 5 sn gerdikten sonra bırakın ve ardından o bölgede oluşan rahatlamayı hissedin. Bu rahatlamaya odaklanın ve fark edin.

AYAKLAR: Ayak parmaklarınızı 5 sn boyunca öne doğru kendinize çekin, 5 sn böyle kalın ve ardından ayak parmaklarınızı serbest bırakın. Rahatlamayı hissedin.

ALT BACAK: Alt bacağınızdaki kasları 5 sn boyunca gerin ve sonra serbest bırakın. Rahatlamayı hissedin.

ÜST BACAK VE KASIKLAR: Kalçanızı sıkıca gererek üst bacak ve kasıklarınızdaki kasları gerginleştirin ve serbest bırakın.

MİDE VE GÖĞÜS: Midenizi iyice içeri çekerek sıkıca gerin ve serbest bırakın.

OMUZLAR: Omuzlarınızı arkaya doğru gererek arka bölgenizdeki kasları gerin ve serbest bırakın.

ELLER ve KOLLAR: Ellerinizi bir yumruk yapın ve omuzlara kadar bu gerginliği hissedin ve serbest bırakın.

BOYUN VE BAŞ: Göz, dudak ve çenenizdeki kasları yüzünüzü ve boynunuzu gerin ve serbest bırakın.

TÜM VÜCUT: Son olarak bütün vücudunuzu gerin. Ayaklarınız, bacaklarınız, mideniz, omzunuz, kollarınız, boynunuz ve kafanızda gerginliği hissedin ve rahatlayın. Bütün vücudunuzun güçten düşmesine izin verin. Sadece rahatlama hissine odaklanın.

Daha detaylı bilgi için tıklayarak bilisseldavranisciterapi.com sitesindeki ‘Aşamalı Kas Gevşetme Egzersizi’ formunu inceleyebilirsiniz.