SELİN-ANAHAR-DELİBALTA

Selin Anahar Delibalta

Uzm. Klinik Psikolog

Selin Anahar Delibalta, ODTÜ Psikoloji lisans programından yüksek şeref öğrencisi derecesiyle mezun olmuştur. Ardından ODTÜ Klinik Psikoloji yüksek lisans programını “Evlilikte iletişim şekilleri, ebeveynlik tutumları ve okul öncesi çocuklarda görülen duygusal ve davranışsal problemler arasındaki ilişki” konulu tez çalışması ile tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Eğitimi sırasında, “Hastalık Temsilleri, Doktorun Verdiği Bilginin Kalitesi ve Algılanan Sosyal Desteğin Lösemili Çocukların Bakımları ile İlgilenen Aile Bireyinin Depresyon Seviyesi Üzerindeki Etkisi” isimli çalışmasıyla Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen Genç Araştırmacılar İkincilik Ödülünü kazanmış ve bu çalışma, “Journal of Clinical Psychology in Medical Settings” dergisinde makale olarak yayınlanmıştır.

Selin Anahar Delibalta, eğitimi sırasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri biriminde “öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği” yaşayan çocuklardan oluşan “özgül öğrenme güçlüğü” çalışma gruplarında yardımcı eğitmen olarak yer almıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri biriminde yaptığı stajda “çocukluk döneminde görülen duygusal, davranışsal ve gelişimsel problemler” konularında vaka toplantıları, süpervizyon ve eğitimlere katılmıştır. Almanya’da “Frankfurt Internationales Familien e.v” Psikososyal Merkezinde farklı kültürlerden gelen danışanlarla grup çalışmalarına ve terapi seanslarına katılmıştır.

Mezun olduktan sonra Avita Çalışan Destek Programına bağlı Psikolojik Destek Biriminde çalışan Selin Anahar Delibalta kurumlara çeşitli seminerler vermiş, bireysel psikolojik danışmanlık, çocuk ve ergenlik döneminde karşılaşılan duygusal ve davranışsal problemler konusunda ebeveynlik danışmanlığı vermiştir. Daha sonra Medical Park Hastaneler Grubunda Klinik Psikolog olarak 0-18 yaş grubu ile çalışmıştır.

Dört yılı aşkın süredir, Bahçeşehir’de çocuk ve ergenlere yönelik psikolojik destek çalışmalarını yürüten Selin Anahar Delibalta, çocuk ve gençlerin psikolojik gelişim takibi yapmakta, 0-18 yaş arası görülen duygusal-davranışsal problemlere yönelik psikoterapi desteği sağlamakta, ölçme ve değerlendirme uygulamaları yapmakta ve anne-babalara çocuklarıyla ilgili ebeveyn danışmanlığı vermektedir. Okullar, oyun evleri, işyeri vb. kurumlarda çocuk ve gençlerle ilgili seminerler düzenlemektedir. Aynı zamanda Bahçeşehir’de bulunan özel bir anaokuluna yarı zamanlı danışmanlık vermektedir.

Selin Anahar Delibalta, “Association for Play Therapy” onaylı Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitim programını ve 500 saat süpervizyonunu tamamlamıştır. Buna ek olarak, “EMDR 1. Düzey”, “Çocuklarda EMDR ve Oyun Terapisi”, “Theraplay ve Marshack Etkileşim Metodu”, Doç. Dr. Elif Akdağ Göcek tarafından verilen “Oyun Terapisi” ve Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen “Çocuk Değerlendirme Paketi” eğitimlerini almıştır.

Selin Anahar Delibalta 1986 doğumlu, evli ve bir kız çocuk annesidir.