Cinsel İçerikli Obsesyonlar

cinsel-icerikli-obsesyonlar

 

Cinsel içerikli obsesyonlar küçük çocukları, akrabaları, belirli cinsel eylemlerle bağlantılı insanları veya diğer uyarıcıları görerek tetiklenebilir. Örneğin erotik sesler, sosyal medyada  hemcinsinin çekici resmini görmek veya cinsel sözcükler bu obsesyonları tetikleyebilir. Obsesyona sahip kişiler bu düşünceler hakkında yoğun bir kaygı ve sikinti duymaktadırlar. Örneğin büyükanne ve büyükbabanın seks yaptığına dair imgeleri olan biri bu şekilde düşünmekten hoşlanmaz ancak elinden geleni yapmasına rağmen bu düşünceleri kontrol edemez. Kişi bu sebepten dolayı bu düşünceleri aklından uzaklaştırmak için kompulsif ritüeller oluşturmaya baslar.  Kompulsif ritüeller, obsesif kaygıyı azaltmak ve emniyet duygusunu sağlamak için kişinin gerçekleştirdiği tekrarlı davranışlardır. Bu ritüeller kişinin çok fazla zamanını almakta ve hayatını müdahale etmektir. 

 

Bunlara ek olarak, OKB’nin en önemli kavramlarından biri olan düşünce eylem kaynaşması burada da yerini korumaktadır. Bu kişilerin cinsel obsesyonların etkisiyle hareket etme korkuları da oldukça yaygındır. Kişi eşcinsel olmaktan veya çocukları taciz etmekten kendini alıkoyamayacağı için yoğun bir endişe ve korku yasamakta. Çünkü onun için bir şeyi sadece düşünmenin onun gerçekleşme olasılığını arttırdığını veya sadece kotu düşünmenin bile ahlaki olarak kotu eylemlere eşit olduğu inancındadır. Böyle biri  “hem cinsim ile cinsel ilişki yaşamayı düşünüyor olmam bunu gerçekten denemek istiyor olmam anlamına gelir” gibi düşüncelere sahiptir. 

 

Aşağıda Cinsel içerikli obsesyonlar için en yaygın saplantılar listelenmiştir. Listede verilen örnekler cinsel konularda istenmeyen düşünceler imgeler dürtüler ve yoğun korkulardır.

 

  • Yasak ya da tabu olan cinsel konular ( zina, tecavüz)
  • Homoseksüellik (Eğer heteroseksüel iseniz) veya heteroseksüellik ( eğer eşcinsel iseniz) 
  • Çocuk  tacizi, ensest ilişki ya da hayvanlarla cinsel ilişkiye girme
  • Sapık olmak 

 

Örnek Durum

 

Obsesyon: Ya eşcinselsem?

Uyarıcılar/tetikleyiciler: çekici bir kadın görmek, yakınlarda başka bir kadın varken kasıklardaki fiziksel duyum

Obsesif Intruzyonlar; kadınları çekici buluyor muyum? Bir kadınla öpüşme görüntüsü veya düşüncesi.

Korkulan Sonuçlar: ben bir eşcinselim ve bunun farkında değilim. Eşcinsel olduğumu itiraf etmek zorunda kalacağım. Ailem ve arkadaşlarım ne düşünecek? 

Kaçınma: Ic çamaşırı mağazaları, soyunma odaları,  kadın cinselliği ile ilgili herhangi bir şey.

Ritüeller:  cinsel tercihinin gerçekten ne olduğunu anlamaya çalışmak, kendini test etmek. Eşcinsel olmadığı konusunda başkalarından güvence isteme.