Beylikdüzü Pedagog

Beylikdüzü’nde pedagog

Anne ve babalar çocuklarının psikolojik olarak zorlandığı durumlarda çocuklarla çalışan bir uzman pedagog ile görüşme ihtiyacı hissetmekte ve bu konuda bir arayışa girmektedirler. Bu süreçte sıklıkla karşılaştığımız bir soru Beylikdüzü’nde pedagog nasıl bulabilirim olmaktadır. Bu kısma gelmeden önce pedagog kimdir sorusunu cevaplamaya, ardından Beylikdüzü’nde pedagog olarak çalışan kişilere nasıl ulaşabiliriz sorularını cevaplamaya çalışalım.

Pedagog kelimesinin anlamına bakacak olursak, kelimenin karşılığının eğitimci anlamına geldiğini görürüz. Aslında anne ve babalar pedagog arayışına girdiğinde, çocuk psikolojisi ile çalışan, çocukların yaşadıkları psikolojik zorlukların üstesinden gelme konusunda çocukla bire bir terapi yapacak (oyun terapisi, bilişsel davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi, EMDR-göz hareketleriyle duyarsızlaştırma terapisi- , psikodrama gibi)  bir uzman arayışına girmektedirler. Çocuklarla bahsedilen terapi ekollerini kullanarak bire bir çalışan, aileleri bu süreçte çocuklarının duygusal dünyasını anlamaları ve duygusal zorlanmalar yaşadıklarında onlara yardımcı olabilmeleri için destekleyen kişi psikoloji lisans eğitimi almış, çocuk ve ergen alanında uzmanlaşmış, bu alanla ilgili terapi eğitimleri alarak sürekli gelişimine devam etmekte olan uzman çocuk ve ergen psikologlarıdır. Ülkemizde çocuklarla çalışan çocuk psikologları da yanlış bir ifadeyle pedagog olarak adlandırılmaktadırlar. Bu nedenle ailelerin bu arayış sürecinde başvuracakları uzmanı ‘pedagog’ diye arattıklarında karşılarına çıkan uzmanın psikoloji eğitiminden geçmiş olmasını önemsemeleri doğru kişi ile çalışma olasılıklarını arttıracak ve kaliteli ve sağlıklı bir hizmet ile karşılaşmalarına katkıda bulunacaktır.

Ailelerin pedagog arayış sürecinde, özellikle çalışan anne ve babalar için, gidecekleri uzmanın fiziksel olarak ikamet ettikleri bölgelere yakın olması oldukça önem taşımaktadır. Çünkü terapi süreci sanılanın aksine uzun soluklu bir yol olabilmektedir. Bu nedenle hizmet alacağınız kişi ya da kuruma olan fiziksel yakınlık, bu süreçte terapinin sürdürülebilir olması açısından da oldukça önem taşımaktadır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, ailelerin sıklıkla sorduğu bir soru olarak oturduğum ilçe olan Beylikdüzü’nde pedagog nasıl bulabilirim sorusu ön plana çıkmaktadır.

Beylikdüzü’nde pedagog arayışı içine girdiğinizde öncelikle yukarıda saydığımız faktörleri tekrar göz önünde bulundurmakta fayda var. Çünkü Beylikdüzü’nde pedagog olarak çalışan yüzlerce çocuk psikoloğu bulunmaktadır. Bu kişilerden sizler için en uygun olanını bulmak için öncelikle detaylı bir araştırma sürecine girmek yerinde olacaktır. Araştırma sürecinizde interneti etkin bir biçimde kullanmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. İnternet ortamında Beylikdüzü’nde pedagog olarak çalışan birçok kişinin öz geçmişlerine, çalışma alanlarına, yaptıkları araştırmalara ilişkin bilgiye ulaşabilirsiniz. Burada dikkati çekmek istediğimiz bir konu ise, Beylikdüzü’nde pedagogların herhangi bir web sitesi ya da sosyal medya hesabı olmadığı için hakkında hiçbir bilgiye ulaşamadığınız kendini uzman pedagog olarak tanıtan kişilere karşı mesafeli bir duruş sergilemeniz olacaktır. Bir diğer dikkat çekmek istediğimiz konu ise Beylikdüzü’nde pedagog olarak kendini tanıtan, sosyal medyada kişisel olarak birçok görseline rastladığınız ancak lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve psikoloji ile ilgili almış olduğu eğitimler ile ilgili bilgilerine ulaşamadığınız kişilere karşı yine biraz mesafeli ve ön yargılı bir duruş sergilemeniz olacaktır.

Uzman pedagog olarak çocuğunuzla bire bir terapi ilişki içerisinde konuya uygun terapi yaklaşımları ile çalışacak ve anne ve babalar olarak sizi de bu süreçte yönlendirecek ve bilgilendirecek kişi çocuklarla çalışan uzman bir psikolog olmalıdır. Beylikdüzü’nde pedagog arayışı içine girdiğinizde lütfen bu konuları göz önünde bulundurarak doğru kişiler ile temas kurduğunuza emin olun. Çünkü, diğer birçok semtte olduğu gibi Beylikdüzü’nde pedagog olarak karşınıza çok sayıda kişi çıkacaktır. Bunların arasından alanında uzman ve tecrübeli kişileri seçmek hem çocuğunuz için hem de sizin için zorlandığınız durumların üstesinden gelmek adına oldukça kritik bir süreçtir. Umuyoruz ki Beylikdüzü’nde pedagog arayışınızda bu bahsettiğimiz konuları dikkate alarak sağlıklı seçimler yapabilmeniz adına sizlere destek olabilmişizdir.