Alkol Bağımlılığı

alkol bağımlılığı

Alkol alımınızın ne zaman normal sınırları aştığı veya sosyal içicilikten ilerlediği, problemli bir boyuta ulaştığı kolay cevaplanabilecek bir soru değildir. Alkol alımı birçok kültürde yaygındır ve etkileri kişiden kişiye değişmektedir, her zaman alkol alımının problem boyutuna ulaşıp ulaşmadığını çözmek kolay olmamaktadır. Fakat zorluklarla karşılaştığınız durumda mücadele etmek için veya kötü hissettiğiniz durumlardan kaçınmak için alkol alıyorsanız, risk bölgesindesiniz demektir.

Aşağıdakiler sizin için geçerliyse bir alkol probleminiz olduğundan bahsedilebilir:

 • İçmeniz hakkında suçluluk ya da utanç duyuyorsanız
 • Diğerlerine içmenizle ilgili yalan söylüyorsanız veya içki alışkanlıklarınızı saklıyorsanız
 • Daha iyi hissetmek veya rahatlamak için içiyorsanız
 • İçtiğinizde bazı şeyleri hatırlamakta zorlanıyorsanız ya da temelli kopukluk yaşıyorsanız
 • Neredeyse her zaman niyetlendiğinizden daha fazlasını içiyorsanız

Alkol problemleri sinsi bir şekilde seyreder bu nedenle alkol bağımlılığına dair uyarı sinyalleri konusunda açık olmanız ve onları fark ettiğinizde engellemek için adımlar atmanız gerekmektedir. Problemi anlamak onun üstesinden gelmek için ilk adımdır.

Risk Faktörleri

Alkol alımını bağımlılığa dönüştürecek faktörler birçok farklı konudan veya onların birleşiminden olabilmektedir. Bunlar genetik faktörleri, yetişme tarzınızı, sosyal ortamınızı ve duygusal sağlığınızı içermektedir. Ailesinde alkol bağımlılığı olan biri ya da ciddi derecede içen kişilerle yakın olan birinin alkol sorunları yaşaması daha olasıdır. Anksiyete, depresyon veya bipolar gibi ruhsal bozukluklar yaşayan kişilerin de kendilerini sakinleştirmek için alkol kullanmaları yaygındır.

Alkol Bağımlılığın İşaretleri ve Semptomları

Madde bağımlılığı uzmanları alkol kötüye kullanımı ile alkolizm (alkol bağımlılığı) arasında ayrım yapmaktadır. Alkoliklerin aksine alkolü kötüye kullanan kişiler içme davranışlarına sınır koyabilmektedir. Ancak alkol kullanımları gene de kendilerine zarar verici ve tehlikelidir.

Yaygın işaret ve semptomlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Alkol bağımlılığından kaynaklı olarak evdeki, okuldaki veya işteki görevlerini düzenli olarak reddetme: Örneğin işte performansını gösterememe, dersleri kaçırma, çocuklarını ihmal etme
 • Fiziksel olarak tehlike yaratabilecek ortamlarda alkol kullanma: içme ve araba sürme veya doktorun verdiği ilaçlarla birlikte (zararlı olmasına rağmen gene de) alkol alma
 • İçme davranışına bağlı olarak yasal sorunlar yaşama: Örneğin; kavgalara karıştığı için tutuklanma ya da alkollü araba kullanırken yakalanma
 • İlişkide problemlere yol açmasına rağmen alkol almaya devam etme: Eşin mutsuz olduğunu bile bile arkadaşlarla içmeye çıkma veya ailenin kızdığını bilerek alkol almaya devam etme
 • Alkolü rahatlama ya da stres atma için kullanma: Birçok alkol problemi kişinin rahatlama ve stres atma amaçlı alkol alması ile başlar. Her stres verici günün ardından sarhoş olma veya eş ile her tartışmanın ardından bir şişe şarap içme bunlara örnektir.

Alkolik olmak alkol problemlerinin en uç noktasıdır. Alkolizm alkol kötüye kullanımının yukarıda belirtilen her semptomunu içerir ve ayrıca alkole fiziksel bağımlılık elementini de kapsar. Eğer günlük fonksiyonlarınızı yerine getirmek için içiyorsanız veya içmek için fiziksel bir zorunluluk hissediyorsanız, bu alkolik olduğunuz anlamına gelmektedir.

Tolerans: Alkolikliğin ilk ciddi işareti

Rahatlayabilmek veya daha iyi hissetmek için eskiye oranla çok daha fazla mı içmelisiniz? Sarhoş olmak için diğer insanlara kıyasla daha fazla mı içmeniz gerekiyor? Bunlar toleransın işaretleridir. Tolerans ise zamanla aynı etkilere ulaşmanız için daha fazla alkol ihtiyacınızın olması anlamına gelmektedir.

Yoksunluk: Alkolikliğin 2. Ciddi işareti

Sabahları kafanızı toparlamak için içmeniz mi gerekiyor? Yoksunluk sendromlarını rahatlatmak veya onlardan kaçınmak için içmek alkolizmin ciddi bir semptomudur. Ağır içici olduğunuzda bedeniniz alkol almaya alışır ve alkol almadığında ciddi yoksunluk semptomları gösterir.

Bu semptomlar:

 • Anksiyete
 • Titreme, zonklama
 • Terleme
 • Mide bulantısı, kusma
 • Uykusuzluk
 • Depresyon
 • Gerginlik
 • Yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Baş ağrısı nı içerir.

Ciddi durumlarda alkolün yoksunluk semptomları halüsinasyonlar, nöbet, ateş, ajitasyon da içerebilir. Bu semptomlar tehlikelidir bu nedenle eğer alkolü bırakma niyetiniz bulunuyorsa doktorla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Alkolikliğin Diğer İşaretleri ve Semptomları

 • Kontrolü kaybediyorsanız: İstediğinizden daha fazla alkol alıyorsanız, kendinize yapmamanız gerektiğini söylemenize rağmen gene de çok alıyorsanız.
 • Bırakmak istiyorsanız ama başaramıyorsanız: kalıcı olarak alkolü bırakmak istiyorsanız ama denemelerde başarısız oluyorsanız.
 • Alkol yüzünden diğer aktiviteleri bırakıyorsanız: Sizin için önemli olan aktivitelere alkol kullanımınız yüzünden eskiye oranla daha az zaman ayırıyorsanız.
 • Alkol odağınızın ve enerjinizin büyük kısmını kaplıyorsa: Ciddi zamanı içme, içme hakkında düşünme ve onun etkilerinden kurtulma konusunda geçiriyorsanız.
 • Sorunlara yol açtığını bilmenize rağmen içiyorsanız: örneğin alkol alımınızın evliliğinize zarar verdiğini görüyorsanız, depresyonunuzu daha kötü hale getirdiğini düşünüyorsanız fakat gene de içiyorsanız.

Alkol Problemleri ve İnkar

İnkar, alkol bağımlılığınızdan kurtulmanızın önündeki en büyük engeldir. İçme arzunuz o kadar büyüktür ki zihniniz onu rasyonalize etmek için yöntemler bulur, açıkça ortada olan sonuçları reddeder. Aşırı alkol alma davranışınıza ve negatif sonuçlarına dürüstçe bakmayı reddederek işinizde, ilişkinizde ve ekonominizde olan alkolle ilişkili problemleri arttırıyorsunuz.

Alkol sorununuz varsa bunu aşağıdakileri yaparak reddetme eğiliminde olabilirsiniz:

 • Ne kadar içtiğinizi azaltarak
 • İçmenin negatif sonuçlarını az göstererek
 • Aileniz veya arkadaşlarınızın problemi abarttığından şikayet ederek
 • Alkol alımınızın gerekçesi olarak başkalarını suçlayarak

Alkolikliğin Etkileri

Alkol bağımlılığı hayatınızın birçok alanını etkilemektedir. Uzun süreli alkol kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte ve beyniniz dahil bedeninizdeki her organı etkilemektedir. Sorunlu alkol kullanımı ayrıca duygusal sağlığınızı, ekonominizi, kariyerinizi ve kalıcı, tatmin edici ilişkiler kurmaktaki yeteneğinizi de olumsuz etkilemektedir. Alkolizm ve alkol kötüye kullanımı ayrıca çevrenizdeki insanlarla olan ilişkilerinizde de negatif etkilere sahiptir.

Alkol Kullanımınızın Sevdiğiniz İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Kanser, kalp problemleri ve karaciğer hastalıklarına neden olmanın yanı sıra yoğun alkol kullanımı yıkıcı sosyal sorunlara da yol açar. Alkolik kişilerde boşanma oranları çok daha fazladır, aile içi şiddet, işsizlikle boğuşma çok daha yaygın görülür.

Her ne kadar siz işiniz ve evliliğinizi bir arada tuttuğunuza inanıyorsanız dahi alkolikliğin kişisel ilişkilerinize etkilerinden kaçınamazsınız. Alkol sorununuz en çok yakınınızdakilere zarar verir.

Sıklıkla aile üyeleriniz ve yakın arkadaşlarınız sizin alkol probleminizi saklama eğilimine girerler. Sizin bozduğunuz durumları toparlamak, sizin için yalan söylemek gibi işler onlara kalır. Hiçbir şeyin yanlış gitmediğine dair rol yapmak ve bütün korkularını saklamak onlara büyük bir yük bindirir. Özellikle çocuklar çok hassastır ve ebeveyni olarak siz ciddi alkol sorunları yaşıyorsanız duygusal travma yaşama ihtimalleri oldukça yüksektir.

Kaynak

Alcoholism and Alcohol Abuse